Emil Sondaj Hansen - Angreb på Harvard - En rejse i USA's nutid. Og Europas fremtid?
Angreb på Harvard er en øjenvidneberetning fra et historisk opgør mellem viden og magt. Et universitet er i skudlinjen, og et samfund er i opbrud. I 2025 retter Donald J. Trump sigtekornet mod Harvard, og som studerende på USA’s ældste universitet oplever Emil Sondaj Hansen konflikten på nærmeste hold. Den kryber ind under huden på ham og rejser sjældne spørgsmål i et demokrati: Tør jeg sige min mening? Opholde mig i nærheden af en demonstration?
Angreb på Harvard handler ikke bare om et universitet, men om en splittet nation, hvor fronterne er trukket skarpt op, og institutionerne vakler. Gennem rejser langs den amerikanske østkyst fra Vermont til Washington D.C, samtaler med servitricer og statsledere og sin viden om international politik tegner Emil Sondaj Hansen et billede af den udvikling, han er vidne til.
Læs med i Emil Sondaj Hansens personlige beretning fra et polariseret USA. Endnu vigtigere, er den også et politisk opråb – et opråb til Europa om at forsvare friheden, før den går tabt.
Indbinding:Paperback
ISBN:9788776276973
Sidetal:180
Størrelse i mm (BxHxD):130x205x11mm
FSC-mærket:Ja
Andre så også på disse produkter
